mcps-efs.pl

mcps-efs.pl – biznes, finanse

piramida finansowa
Finanse

Czym jest piramida finansowa?

Podczas inwestowania zawsze warto pamiętać, że istnieje pewne ryzyko. Niektóre inwestycje jednak związane są tylko z ryzykiem i tak naprawdę są przekrętem, nie zaś prawdziwym sposobem na zarobek. Do tego typu oszustwa zaliczyć można piramidy finansowe.

Co to jest piramida finansowa?

Piramida finansowa, łączona często z podobnym zjawiskiem, jakim jest schemat Ponziego, to popularny i niebezpieczny sposób na przekręty. Polega tak naprawdę na tym, że poprzez obietnicę dużych zysków, namawia się różnego rodzaju osoby do udziału w wielopoziomowych inwestycjach. Wpłaty te są pobierane przez wyższe poziomy w takiej piramidzie inwestycyjnej, a każdy uczestnik namawia kolejne osoby do dołączenia, tym samym zwiększając pulę pieniędzy w obiegu piramidy. W piramidzie finansowej nigdy nie są podejmowane próby prawdziwych inwestycji. Celem jest bowiem tylko zbieranie pieniędzy od osób, które dadzą się przekonać do ich przekazania. Oszustwo tego typu doprowadziło do olbrzymich strat u ludzi na całym świecie i to wielokrotnie w trakcie ostatnich dekad. Jest to zatem bardzo niebezpieczny sposób na przekręt.

Jak niebezpieczna jest piramida finansowa?

Aby oszacować niebezpieczeństwo, z jakim związana jest konkretna próba utworzenia piramidy finansowej, należy zwrócić uwagę na to, ile pieniędzy branych jest od poszczególnych ofiar przekrętu. Często piramidy finansowe są tworzone na podstawie bardzo wysokich wpłat od indywidualnych członków całego oszustwa. Wtedy też piramida finansowa daje największe zyski. Jednakże zazwyczaj osoby, które inwestują dużo pieniędzy, są ostrożne i trudniej jest je oszukać. Dlatego najbardziej popularne piramidy finansowe polegają nie na wysokich wpłatach, ale na dużej liczbie osób oszukiwanych. Im wyżej osoba w piramidzie, tym lepiej zarabia, co widzą inni uczestnicy. Tym samym nakłaniają nowe osoby do przyłączenia się, aby zwiększyć i swoje zyski. Zatem piramidy finansowe mogą działać bardzo długo, głównie dlatego, że większość osób biorących w nich udział jest całkowicie nieświadoma tego, że jest częścią oszustwa. Oszustwo to jest oczywiste tylko dla osób na samym szczycie piramidy, czyli tych, którzy byli jej twórcami. W momencie, gdy wydatki przekroczą wpływy, cała piramida zazwyczaj pada, a oszustwo wychodzi na jaw w postaci setek osób, które straciły swoje oszczędności. Zazwyczaj odzyskanie takich pieniędzy jest też bardzo trudne, dlatego piramidy finansowe z całą pewnością są bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, na które warto być wyczulonym podczas inwestowania.