mcps-efs.pl

mcps-efs.pl – biznes, finanse

Dlaczego warto inwestować w ETF-y
Finanse

Dlaczego warto inwestować w ETF-y?

ETF-y to fundusze inwestycyjne, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Czym są dokładnie? Dlaczego warto zacząć w nie inwestować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym są ETF-y – sposób działania funduszy notowanych na giełdzie

ETF-y (z ang. Exchange Traded Fund) to jak wspomniano we wstępie fundusze inwestycyjne, które cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów. Warto zatem wiedzieć czym są i w jaki dokładnie sposób działają. Otóż, ETF to fundusz inwestowany na giełdzie, który wyróżnia wysoka płynność oraz bieżąca wycena. Nie są to jednak jedyne aspekty, które odróżniają ETF-y od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, ponieważ zasadniczą różnicą jest w tym przypadku cel działania. Tradycyjne fundusz inwestycyjne dążą bowiem do uzyskania możliwie najwyższej stopy zwrotu, a ETF-y wiernie naśladują instrument bazowy, na którym się opierają. Istotne w tym przypadku jest to, że jego rolę może pełnić wiele różnych instrumentów finansowych, a przykładem mogą być indeksy giełdowe, koszyki akcji, waluty, czy nawet kryptowaluty.

Jak w praktyce działają ETF-y? Otóż, istotne w tym przypadku jest to, że w ich skład wchodzą akcje dokładnie tych samych spółek, które tworzą dany indeks giełdowy. W efekcie każdy wzrost lub spadek notowań tego indeksu przekłada się na identyczny wzrost lub spadek wartości ETF-u.

Jak zacząć inwestować w ETF-y?

Chcąc zacząć inwestować w ETF-y warto wiedzieć, że konieczne w tym przypadku jest posiadanie rachunku maklerskiego. Jest to bowiem specjalny rodzaj konta, które umożliwia zakup i przechowywanie posiadanych instrumentów finansowych. Otwiera się go u brokera, który pełni rolę pośrednika pomiędzy giełdą, a inwestorem. Jego wybór powinien być świadomy, a jedną z najważniejszych kwestii, które warto wziąć pod uwagę są możliwości inwestycyjne. Konto powinno bowiem umożliwiać inwestowanie w najlepsze ETF notowane na światowych giełdach. Co jeszcze wziąć pod uwagę przy wyborze brokera? Istotne kwestie zostały przedstawione w artykule przybliżającym aspekty wyboru rachunku maklerskiego.

Dlaczego warto inwestować w ETF-y?

Co przemawia za tym, by zacząć inwestować w ETF-y? Przede wszystkim to, że jest to jeden z najpopularniejszych sposobów długoterminowego i pasywnego inwestowania na giełdzie. Co więcej, można w ten sposób osiągać stabilne zyski w perspektywie wieloletniej, ponieważ większość indeksów giełdowych w okresie długoterminowym rośnie. W efekcie ich naśladowanie może być znacznie korzystniejsze niż próby samodzielnego pokonania rynku. Dlaczego jeszcze warto postawić na ETF-y? Przede wszystkim ze względu na niskie opłaty za zarządzanie, które jest zarządzaniem pasywnym oraz dostępność, ponieważ ETF-y może kupować praktycznie każdy. Istotne jest także to, że jest to forma inwestowania, która nie wymaga poświęcania dużej ilości czasu, ponieważ inwestor nie musi na bieżąco śledzić notowań giełdowych.

Podsumowując należy stwierdzić, że w ETF-y warto inwestować z wielu różnych przyczyn. Najważniejsza jest jednak możliwość osiągania atrakcyjnych zysków w długoterminowej perspektywie.

Materiał zewnętrzny