mcps-efs.pl

mcps-efs.pl – biznes, finanse

Księgowość dla sklepu internetowego
E-commerce

Księgowość dla sklepu internetowego – co jest ważne w prowadzeniu ksiąg w e-commerce

Branża e-commerce rozwija się w niesamowitym tempie. Sklepy internetowe cieszą się coraz większą popularnością, jednak zmagają się one także z licznymi obowiązkami. Jednym z najważniejszych jest prowadzenie ksiąg. O księgowość można dbać zarówno na własną rękę, jak i z pomocą doświadczonych biur rachunkowych, dzięki czemu każdy znajdzie odpowiedni wariant dla siebie.  

Księgowość w sklepie internetowym – najważniejsze informacje

Wybór rodzaju księgowości to bardzo ważny krok, o który musi zadbać każdy przedsiębiorca. Sprzedawcy internetowi mogą posiadać zarówno jednoosobową działalność gospodarczą, jak i spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Niezależnie od wybranego rodzaju, trzeba jednak pamiętać o tym, aby rejestrować swoje operacje finansowe. 

Istnieje wiele sposobów na zarządzanie tymi aspektami, jednak w ostatnim czasie szczególnie mocno na znaczeniu zyskała księgowość uproszczona. Przyjmuje ona postać Księgi Przychodów i Rozchodów bądź podstawowej ewidencji przychodów na ryczałcie. Pomimo upływu lat duże znaczenie po dziś dzień ma jednak także księgowość pełna. Księgi rachunkowe mają wiele walorów, jednak aby były prowadzone w odpowiedzialny i profesjonalny sposób, najlepiej powierzyć ten interes renomowanym biuro rachunkowe.  

Co warto wiedzieć o Księdze Przychodów i Rozchodów?

Z Księgi Przychodów i Rozchodów korzystają jednoosobowe działalności gospodarcze, które rozliczają się na zasadach ogólnych albo korzystają z podatku liniowego. W jej skład wchodzi nie tylko przychód ze sprzedaży, ale też koszty związane z uzyskaniem przychodu. Dla wielu przedsiębiorców kwestie te są relatywnie zawiłe, jednak ich właściwe zrozumienie jest niezwykle ważne. Szczególnie ważne są koszty uzyskania przychodu, albowiem to one wpływają na wysokość podatku. Osoby posiadające własną działalność powinny pamiętać przede wszystkim o tym, że koszty uzyskania przychodu to tylko wydatki, które są bezpośrednio związane z działaniem firmy. 

Aby działać zgodnie z obowiązującym prawem, Księga Przychodów i Rozchodów powinna zostać założona w tym samym dniu, kiedy zainicjowana została działalność. Co prawda, można ją prowadzić w wersji standardowej, jednak lepszym sposobem jest skorzystanie z dobrodziejstw technologicznych i prowadzenie tej księgi przez Internet. W prowadzeniu Księgi Przychodów i Rozchodów szczególnie pomocny może być arkusz kalkulacyjny, dzięki któremu można wykonać wszelkie niezbędne obliczenia. Wielu przedsiębiorców korzysta także ze specjalnych narzędzi online, które znacząco upraszczają poradzenie sobie ze wszystkimi formalnościami.  

Ewidencja przychodów na ryczałcie – o czym musisz pamiętać?

W ostatnim czasie coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z opodatkowania ryczałtem. Metoda ta jest nie tylko prosta, ale też atrakcyjna finansowo, co sprawia, że szybko zwiększa swoją popularność. Osoby, które zamierzają działać w branży e-commerce, mogą nastawić się na stawkę 3%, co jest niebywale przystępne przede wszystkim dla rozwijających się przedsiębiorców. Jeśli jednak zamierzasz zdecydować się na ryczałt, to musisz pamiętać o tym, że w jego przypadku podstawa opodatkowania nie jest tożsama z dochodem, a z przychodem. Choć ryczałt ma bardzo długą listę walorów, to nie u każdego sprawdzi się tak samo dobrze. Metoda ta jest rekomendowana przede wszystkim dla osób, które handlują produktami wyróżniającymi się względnie niewielkim kosztem pozyskania. Dlatego też wariant ten jest doceniany głównie wśród osób zajmujących się rękodziełami.  

Aby rozliczanie według ryczałtu dało zamierzony skutek, należy pamiętać przede wszystkim o tym, że w jego przypadku szczególnie polecana jest księgowość uproszczona. Aby otrzymać prawidłowe rezultaty, trzeba jedynie dbać o dobre spisywanie przychodów z każdego miesiąca. Oznacza to, że cała procedura jest naprawdę banalna. Dzięki skorzystaniu z księgowości uproszczonej da się łatwo i szybko obliczyć wysokość składki ZUS, a także zaliczkę na podatek dochodowy. W tym przypadku zatrudnianie biura rachunkowego nie jest więc obligatoryjne.  

Księgowość online – dlaczego warto?

Osoby chcące rozliczać swój sklep internetowy na własną rękę powinny skorzystać ze specjalnego oprogramowania e-commerce, które posiada specjalny system księgowy. Dzięki pomocy specjalnej platformy można wystawiać nie tylko faktury VAT, ale także rachunki na osoby fizyczne. Współczesne rozwiązania technologiczne są jednak na tyle zaawansowane, że obecnie istnieje zdecydowanie więcej możliwości prowadzenia księgowości internetowej. Firmy, które rozwijają się w dynamicznym tempie, nierzadko korzystają chociażby z zaawansowanego oprogramowania zewnętrznego. Aktualnie na rynku działa naprawdę wiele serwisów specjalizujących się w księgowość e-commerce, przez co każdy przedsiębiorca może znaleźć odpowiedni wariant dla siebie.  

Skontaktuj się z nami już teraz!

E-mai: [email protected]

tel. 537 726 726