mcps-efs.pl

mcps-efs.pl – biznes, finanse

faktoring
Biznes

Czy faktoring to szansa na rozwój dla branży budowlanej?

Z faktoringu korzystają przedstawiciele wszystkich gałęzi gospodarki, jednak to właśnie przedstawiciele sektora budowlanego oraz transportowego najczęściej wybierają tę formę finansowania. Dlaczego tak się dzieje? 

Faktoring to prosta usługa, która pomaga przedsiębiorcom odzyskać i utrzymać płynność finansową, zapobiec powstawaniu zatorów płatniczych (lub zniwelować przykre skutki już powstałych), a także uzyskać finansowanie na inne cele firmowe. Jej najmocniejszymi stronami są jasne i proste koszty, obsługa całkowicie online, łatwa dostępność i natychmiastowa realizacja. Już te cztery elementy wystarczą, by zyskać uznanie w oczach klientów, jednak szczególne znaczenie dla przedsiębiorców działających w sektorze budowlanym ma to, jakie realne problemy ich firm może rozwiązać faktoring. 

W czym pomaga faktoring dla firm budowlanych?

Dwie podstawowe (z finansowego punktu widzenia) bolączki, z jakimi muszą radzić sobie firmy budowlane, to trudności w uzyskaniu kredytowania oraz problemy z płynnością finansową – obie mogą zostać wyleczone właśnie przez faktoring.

Kredytowanie dla firm budowlanych

To właśnie kredyty w banku są wybierane najczęściej przez firmy, które planują rozwój działalności, czy to poprzez budowę własnych obiektów, wynajem większej przestrzeni magazynowej, otwarcie dodatkowych filii, punktów przeładunkowych czy powiększenie floty pojazdów. Uzyskanie kredytu inwestycyjnego to jednak nie taka oczywista sprawa. Banki wymagają od swoich potencjalnych kredytobiorców czystej historii kredytowej, wysokiej zdolności kredytowej (coraz wyższej w obliczu ostatnich ruchów Rady Polityki Pieniężnej), konkretnego stażu w prowadzeniu działalności, a także dokładnego wskazania celu kredytowania.

Te wszystkie elementy sprawiają, że skorzystanie z kredytu może okazać się mocno utrudnione, jeśli nie niemożliwe. Z tego też powodu przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po faktoring, który:

  • jest dostępny dla wszystkich firm bez względu na to, od jak długiego czasu działają;
  • oferuje finansowanie na dowolny cel; 
  • cechuje się błyskawicznym czasem realizacji;
  • nie wymaga nieskazitelnej historii kredytowej faktoranta, a większą uwagę zwraca na finanse dłużników.

Płynność finansowa w branży budowlanej

Utrzymanie płynności finansowej jest szczególnie utrudnione w branży budowlanej, a zwłaszcza w ostatnich latach. Utrzymujące się problemy z dostępnością materiałów budowlanych, przedłużający się transport i przerywane łańcuchy dostaw, a także rosnące koszty przyczyniają się do powstawania problemów z płynnością finansową – często niezawinionych. 

Nawet jeżeli Twoja firma dotrzymuje terminów i organizuje pracę bez zarzutu, opieszałość klientów w płaceniu za dostawy towarów czy wykonanie usług może wywołać zator płatniczy, czyli sytuację, w której musisz zapłacić za zakupione towary i zamówione usługi, ale nie posiadasz na to środków, ponieważ oczekujesz na spłatę ze strony swoich kontrahentów.

I ten problem pomaga rozwiązać faktoring dla firm budowlanych, oferując błyskawiczne finansowanie faktur w ramach odnawialnego limitu faktoringowego. Wystarczy, że zgłosisz fakturę, którą wcześniej wystawiłeś kontrahentowi, do finansowania, a środki za nią otrzymasz w kilka chwil. Od tej pory możesz je wydać na dowolny cel firmowy – na przykład spłacenie jej zobowiązań lub inwestycje.