mcps-efs.pl

mcps-efs.pl – biznes, finanse

Najczęstsze problemy z akumulatorami i jak ich unikać
Finanse

Najczęstsze problemy z akumulatorami i jak ich unikać

Większość obecnie produkowanych samochodów wykorzystuje akumulatory kwasowo-ołowiowe. Działają one na zasadzie ogniw galwanicznych, czyli zjawiska opisanego już w XVIII wieku przez Luigiego Galvaniego. Wykorzystanie stosunkowo nieskomplikowanej reakcji chemicznej ma swoje zalety. Akumulatory kwasowo-ołowiowe są niezawodne, tanie i są w stanie wygenerować dużą ilość prądu w krótkim czasie, co jest niezbędne do zasilenia rozrusznika, a co za tym idzie odpalenia silnika. Takie rozwiązanie ma też swoje wady, z czego wynikają główne problemy z akumulatorami.

Ograniczenia akumulatorów kwasowo-ołowiowych

Do najważniejszych z tych problemów należą:

  • Głębokie rozładowanie — jednym z głównych ograniczeń akumulatorów kwasowo-ołowiowych jest ich brak odporności na głębokie rozładowanie. Jeśli więc taki akumulator rozładuje się zbyt mocno, to jego pojemność znacząco spadnie. W teorii tak uszkodzony akumulator można poddać procesowi odsiarczania, ale w praktyce jest to nieopłacalne i taki akumulator nadaje się do wymiany na nowy. Aby uniknąć takiej sytuacji należy dbać o to, aby akumulator nigdy nie został całkowicie rozładowany.

  • Problemy z ładowaniem — tego typu problemy wynikają nie z samego akumulatora, a z problemów z alternatorem, którego zadaniem jest między innymi ładowanie akumulatora. Jeśli więc chcesz uniknąć problemów z ładowaniem, musisz zadbać o to, aby alternator był zawsze sprawny.

  • Niska temperatura otoczenia — niska temperatura spowalnia reakcje chemiczne, przez co akumulator działający na zasadzie ogniw galwanicznych działa znacznie gorzej. Tego typu problemów możesz uniknąć stosując inny typ akumulatora lub w ekstremalnych przypadkach wyciągając akumulator na noc z zimnego samochodu i przenosząc go w ciepłe miejsce, a następnie montując go w samochodzie tuż przed odpaleniem silnika.

Podsumowanie

Jeśli nasze porady dotyczące tego, jak unikać problemów z akumulatorami nie wiele mogą ci pomóc, bo jedna z opisanych powyżej sytuacji już cię spotkała i niewiele możesz już zrobić, to nie martw się. Kupno nowego akumulatora nie wiąże się z aż tak dużymi kosztami, szczególnie jeśli skosztujesz z oferty sklepu z tanimi częściami samochodowymi online. My pragniemy polecić ci naszą zaprzyjaźnioną stronę signeda.pl, na której znajdziesz akumulatory sprawdzonych marek w najlepszej możliwej cenie.

Materiał zewnętrzny