mcps-efs.pl

mcps-efs.pl – biznes, finanse

pierwsza praca w it
IT

Pierwsza praca w IT – jak znaleźć?

Już od wielu lat praca w IT jest powszechnie uznawana za jedną z najlepszych pod względem zarobkowym. Dlatego też coraz to więcej osób decyduje się na naukę programowania lub innych form pracy przy komputerach. Problem jednak może się pojawić nie tyle w momencie zdobywania niezbędnej do pracy wiedzy, ale przy szukaniu swojej pierwszej posady w branży.

Jaka powinna być pierwsza praca w IT?

Ogólnie rzecz biorąc to pierwsza praca w IT na pewno nie powinna być związana z wielką ilością obowiązków. Z założenia bowiem każdy kto wchodzi do nowej branży powinien mieć czas, aby wyrobić w sobie znajomość wszystkich podstaw danej pracy. Podobnie jest w IT, która jednak jest branżą bardzo dynamicznie rozwijającą się, zatem wymaga umiejętności szybkiego przystosowywania się do zmian.
Podczas szukania swojej pierwszej posady warto jest zwracać szczególną uwagę na ogłoszenia dla Junior Developer, które są przeznaczone właśnie dla osób początkujących. Przy rekrutacji zazwyczaj brane jest pod uwagę doświadczenie, ale także pojawia się coraz większy nacisk na tak zwane umiejętności miękkie. Doświadczenie można potwierdzić głównie poprzez portfolio z platform takich jak GitHub. Warto też pochwalić się certyfikatami z ukończenia kursów programowania. Jeżeli zaś chodzi o umiejętności miękkie to konieczne są one przy pracy w grupie, na czym często polega praca w IT. Dlatego też stanowią ważne kryterium rekrutacyjne, oceniane podczas rozmowy.

Na jakie zarobki można liczyć?

Jak w każdej innej branży, pierwsza praca w IT nigdy nie będą źródłem rekordowych zarobków. Wyjątkiem mogą być nieliczne osoby, które mają świetnie rozwinięte portfolio i wiele lat samodzielnego zdobywania doświadczenia, a nigdy wcześniej tak naprawdę nie pracowały w firmie. Większość osób oczywiście nie startuje w taki sposób. Zamiast tego stopniowo poszerzają zakres swoich kompetencji i tym samym mają szansę na coraz to lepsze zarobki. IT stanowi jednak bardzo dobre pole do rozwoju i to w niezwykle szybkim tempie. Szacuje się, że już w ciągu dwóch lat można zwiększyć swoje zarobki o połowę.
Czas jaki jest wymagany do tego, aby otrzymać swoją pierwszą podwyżkę zależy od firmy, w jakiej ktoś pracuje i od tego jak szybko rozwija swoje umiejętności. Zatem każda osoba, która robi swoje pierwsze kroki w IT musi się przygotować na dużo nauki. Jednakże nauka ta owocuje, więc nie powinno zabraknąć chęci. Pierwsza praca w IT to zazwyczaj wspaniały początek w interesującym zawodzie, oferującym wiele możliwości.