mcps-efs.pl

mcps-efs.pl – biznes, finanse

programista systemów wbudowanych
Praca

Programista systemów wbudowanych i zarobki

Systemy wbudowane są integralną częścią sprzętu komputerowego. Zazwyczaj wszystkie szczegóły w takich systemach są dopracowane i przeznaczone do wykonywania zadań przez określone urządzenie.

Przygotowywanie projektów

Programista systemów wbudowanych jest odpowiedzialny za ich tworzenie oraz implementację. Warto pamiętać, że musi on spełniać wszystkie wymogi techniczne i formalne. Do każdego projektu powinna być przygotowana specyfikacja oraz struktura oprogramowania. Szczególnie ważne jest również stworzenie profesjonalnej dokumentacji projektowej. Zadaniem programistów jest także czuwanie nad poprawnością działania systemu. Czasami odpowiadają oni za stworzenie 16-bitowych procesów, które należą do rodziny micro chip. Od programisty systemów wbudowanych wymagana jest znajomość języka C++. Przydatna jest również wiedza z zakresu programów, które wspierają projektowanie. Od kandydatów wymagane jest doświadczenie w kwestiach dotyczących materii sieciowej. Każdy programista powinien również biegle posługiwać się językiem angielskim. Znajomość technicznego języka angielskiego ułatwi codzienną komunikację z programami. Miejscem pracy programisty systemów wbudowanych jest z reguły biuro lub laboratorium. Warto zauważyć, że w tej dziedzinie stosunkowo często pojawiają się nowe rozwiązania technologiczne. Należy mieć na uwadze, że zapotrzebowanie na programistów cały czas rośnie. Tendencję tę można obserwować zarówno w kraju, jak i za granicą.

Zarobki programisty systemów wbudowanych

Programista zarabia około 6-7 tysięcy złotych miesięcznie w zależności od regionu oraz firmy w jakiej pracuje. Od kandydatów wymaga się również znajomości takich języków jak C, Assembler oraz Python. Niestety firmom cały czas brakuje specjalistów, mimo oferowania wysokich zarobków. Ciekawą formą zatrudnienia jest również współpraca przy określonym projekcie. Takie rozwiązanie oferuje dużą swobodę oraz elastyczną ścieżkę kariery. Jednocześnie można zdobyć doświadczenie, które później będzie wykorzystane w pracy przy kolejnych projektach. Programista powinien przede wszystkim umieć pisać kod w językach niskopoziomowych. Ważna jest również umiejętność rozwiązywania problemów, które dotyczą oprogramowań połączonych z elektroniką. Programista musi się charakteryzować analitycznym myśleniem oraz dużą elastycznością. Jest to również dziedzina, która wymaga ciągłej nauki oraz poszerzania horyzontów. Jest to doskonała praca dla osób zaangażowanych i ambitnych. Jeszcze kilka lat temu nie było tak dużego zapotrzebowania na programistów systemów wbudowanych. Rozwój technologii jest przyczyną zmian na rynku.