mcps-efs.pl

mcps-efs.pl – biznes, finanse

pułapki kredytu hipotecznego
Finanse

Pułapki podczas brania kredytu hipotecznego

Z całą pewnością można stwierdzić, że w obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na zakup własnej nieruchomości poprzez wzięcie kredytu hipotecznego na ten cel. Jednak podczas tego rodzaju działań mogą się pojawić pewne pułapki. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz poznać wszystkie szczegóły.

Niska rata kredytu

Pułapki kredytu hipotecznego z całą pewnością mogą być bardzo zróżnicowane. Dlatego warto zapoznać się z najbardziej popularnymi z nich. W obecnych czasach banki bardzo często oferują niską ratę kredytu. Jednak w tym przypadku bank z całą pewnością podniesie inne opłaty, na których będzie chciał zarobić. Zazwyczaj, jeśli marża banku jest niska to podniesiona zostaje jego prowizja. I na odwrót. Jeśli marża banku jest wyższa to niższa jest jego prowizja. Warto na ten aspekt zwrócić szczególną uwagę, ponieważ jest niezwykle ważny.

Wcześniejsza spłata kredytu

Bardzo często pułapki kredytu hipotecznego występują przy chęci jego wcześniejszej spłaty. Wcześniejsza spłata kredytu z całą pewnością dużo bardziej się opłaca niż płacenie rat kredytu do końca harmonogramu. Dlatego możliwość wcześniejszej spłaty zobowiązania jest bardzo ważna i warto sprawdzić zapisy umowy kredytowej, które będą umożliwiały podjęcie takiego kroku. Bardzo często w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu pobierane są dodatkowe opłaty. Warto ich unikać, jeśli tylko posiada się takie możliwości. Często zdarza się również tak, że spłata kredytu możliwa jest bezpłatnie dopiero po pewnym czasie.

Dodatkowe produkty

Wśród różnych pułapek kredytu hipotecznego można również wymienić oferowanie klientom dodatkowych produktów bankowych, które stają się dla niego obowiązkowe w przypadku udzielenia kredytu. Wśród najczęściej oferowanych produktów bankowych można wymienić ubezpieczenie kredytu, a także karty kredytowe. Dodatkowe produkty nie powinny stanowić warunku udzielenia kredytu, jednak bardzo często się tak zdarza, że są one wymagane.

Opłaty dodatkowe

Kolejną pułapką kredytu hipotecznego są różnego rodzaju dodatkowe opłaty. Dodatkowe opłaty mogą być na przykład za aneksowanie umowy, wysłane pisma, zlecenia przelewów, a także wydanie duplikatu karty płatniczej. Oprócz tego bardzo często banki pobierają dodatkowe opłaty za zbyt małe wpływy na konto w danym miesiącu. Warto pamiętać o tych aspektach podczas zawierania umowy o kredyt hipoteczny. Dzięki wzięciu pod uwagę różnego rodzaju opłat dodatkowych oraz ich zminimalizowanie możliwe jest poniesienie dużo mniejszych kosztów za kredyt hipoteczny w ogólnym rozrachunku.