mcps-efs.pl

mcps-efs.pl – biznes, finanse

zdolność kredytowa co to
Biznes Finanse

Jak sprawdzić zdolność kredytową? Sprawdzone sposoby

Wiele osób planuje zakupić mieszkanie bądź dom. Innym celem jest pożyczka na remont bądź wczasy z rodziną. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, jak sprawdzić zdolność kredytową. Istnieje kilka sposobów na to. Nie jest to nic trudnego, jednakże warto przeczytać kilka porad w tym zakresie. Można w prosty sposób zweryfikować, o jaką maksymalnie sumę można się ubiegać w banku.

Sprawdź także: Czy warto założyć sklep na Facebooku?

Zdolność kredytowa co to?

Bardzo dużo osób zastanawia się, czy sprawdzenie zdolności kredytowej jest zawsze wymagane. Trzeba wiedzieć o tym, że mowa tutaj o pojęciu, które oznacza zdolność do spłacenia w określonym czasie pożyczonej kwoty razem z naliczonymi odsetkami. Ponadto jej ocena jest istotna głównie dla instytucji bankowych, które przed wydaniem pozytywnej decyzji kredytowej chcą praktycznie do zera ograniczyć swe ryzyko. Oprócz tego ich celem jest upewnienie się, że dług będzie regularnie spłacany. Dlatego istotna jest zdolność kredytowa. Należy nadmienić, że w przypadku przedsiębiorstw pożyczkowych udzielających krótkoterminowych pożyczek weryfikacja zdolności kredytowej jest dość mocno uproszczona, co jest niewątpliwym atutem. Dodatkowo procesowanie wniosku nierzadko trwa tylko parę minut. Efektem tego jest to, że bez sprawdzenia zdolności kredytowej pożyczki cieszą się sporą popularnością, a ich rynek wciąż rośnie. Jednakże oprocentowanie w tym przypadku jest o wiele wyższe niż w przypadku standardowych kredytów. W naszym kraju istnieje wiele przedsiębiorstw, które oferują pożyczki bez wykazania zdolności kredytowej.

jak sprawdzić zdolność kredytową

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Trzeba zadawać sobie sprawę z tego, że proces weryfikacji zdolności kredytowej przez bank nierzadko jest bardzo długi, a dodatkowo obejmuje wiele różnych aspektów. Wiele osób zastanawia się, jak bank może sprawdzić zdolność kredytową. Co ciekawe, szczegółowa analiza podzielona jest na część ilościową, a także jakościową. Jeśli mowa o tej pierwszej, to z założenia polega na kontroli sytuacji finansowej osoby, która chce wziąć kredyt. Dodatkowo zostają porównywane przychody z wydatkami. Trzeba też wiedzieć, że każda instytucja bankowa może oceniać zdolność kredytową według własnych wytycznych. Przeważnie jednak można określić takie, które są często stosowane przez banki. Mowa tutaj przede wszystkim o wysokości uzyskiwanych dochodów, a ponadto ich regularności.

Oprócz tego trzeba doliczyć wysokość miesięcznych kosztów utrzymania oraz aktualnie spłacane zadłużenie. Co ważne, analiza jakościowa z założenia opiera się na weryfikacji czynników mogące mieć istotny wpływ na to, w jaki sposób dłużnik będzie wywiązywał się ze spłaty rat. W tej kwestii mowa tutaj o wieku, stanie cywilnym, ilości osób na utrzymaniu, sytuacji zawodowej, a dodatkowo historii kredytowej. Dzięki temu instytucja bankowa może dowiedzieć się, czy istnieje ryzyko w związku z przyznaniem kredytu. Warto dodać, że sprawdzenie zdolności kredytowej potencjalnego klienta banku polega między innymi na kontroli jego historii kredytowej, co często jest podstawą. Do tego celu instytucja bankowa pobiera specjalny raport z BIK. Mowa tutaj o Biurze Informacji Kredytowej, gdzie gromadzone są wszelkie istotne dane o zaciągniętych kredytach oraz pożyczkach. Ponadto znajdują się tam informacje o opóźnieniach, czy zaległościach w spłatach rat. Banki często korzystają z takiej formy sprawdzenia danej osoby.

Zobacz również: Kalkulator zdolności kredytowej, kiedy warto z niego korzystać?

Sprawdzenie zdolności kredytowej

Bardzo dużo osób zastanawia się, w jaki sposób sprawdzić swoją zdolność kredytową. Warto na początku wspomnieć, gdzie ją sprawdzić. Każda osoba może to zrobić bezpośrednio w banku, na przykład w oddziale bądź przez infolinię. Oprócz tego istnieje opcja sprawdzenia zdolności kredytowej z internetowego kalkulatora. Dostępny jest on na popularnych stronach internetowych. Często są to darmowe kalkulatory, z których korzysta bardzo dużo osób. Nierzadko dostępne są dwie opcje. Mowa tutaj na przykład o kalkulatorze zdolności kredytowej dla kredytu gotówkowego, a ponadto kalkulatorze kredytu hipotecznego. Wszystkie te narzędzia są bardzo intuicyjne w obsłudze, co jest priorytetem dla wielu ludzi.

W dość prosty sposób można bez wychodzenia z domu sprawdzić, czy można zaciągnąć kredyt w banku. Jest to opcja ceniona przez Polaków. Żeby dowiedzieć się z kalkulatora online, czy istnieje opcja wzięcia kredytu, trzeba wybrać okres spłaty. W przypadku kredytu gotówkowego jest to maksymalnie 120 miesięcy. Jeśli mowa natomiast o kredycie hipotecznym, jest to 35 lat. W kalkulatorze online trzeba także wybrać oprocentowanie, a ponadto rodzaje rat. Dodatkowo należy podać dane o swych zobowiązaniach. Trzeba wpisać sumę rat innych kredytów, a ponadto limity na kartach kredytowych czy pozostałe stałe opłaty, na przykład wysokość rachunków za gaz czy prąd. W przypadku określenia zdolności kredytowej przez specjalny kalkulator online należy określić miesięczny dochód gospodarstwa oraz wskazać liczbę osób w nim. W ten sposób można bardzo wygodnie sprawdzić swoją zdolność kredytową. Obecnie wiele osób korzysta z takich kalkulatorów online.