mcps-efs.pl

mcps-efs.pl – biznes, finanse

cechy dobrego kierownika
Biznes

Jakie są cechy dobrego kierownika?

Z całą pewnością można stwierdzić, że każdy człowiek pragnie mieć kierownika, który będzie w odpowiedni sposób przygotowany do pełnienia tej roli. Wiele osób pragnących podjąć pracę na tym stanowisku zastanawia się, jakie są najlepsze cechy dobrego kierownika. Wiadomo, że każdy chce być najlepszy na swoim stanowisku, dlatego też takie rzeczy jak cechy charakteru są bardzo istotne. Warto się tego dowiedzieć oraz je poznać. Dowiedz się, jakie są cechy dobrego kierownika.

Samodzielność – cechy dobrego kierownika

Każdy dobry kierownik powinien być przede wszystkim samodzielny, ponieważ jest to bardzo istotna cecha w tym przypadku. Kierownik sam musi podejmować najważniejsze decyzje, które są związane z prowadzonymi przez niego działaniami, a także decydować odnośnie swoich pracowników. Oprócz tego w przypadku wielu kierowników bardzo duże znaczenie ma także taka cecha charakteru, jak samodyscyplina. Dlatego osoba pragnąca podjąć zatrudnienie na tym stanowisku powinna się zastanowić nad tym, czy są przez nią posiadane wymienione cechy, ponieważ jest to kluczowa kwestia w bardzo wielu branżach.

Asertywność

Wśród różnych cech, które powinien posiadać dobry kierownik można również wymienić asertywność. Asertywność jest bardzo ważną cechą w dość wielu zawodach, dlatego na pewno będzie atutem nie tylko w przypadku wykonywania zawodów związanych z kierowaniem pracą innych osób. Asertywny kierownik powinien mieć swoje zdanie oraz jego zmiana nie powinna być taka prosta. Zmiana zdania w przypadku asertywnej osoby powinna być poparta celnymi wnioskami, dlatego warto o tym pamiętać.

Motywacja

Każdy dobry kierownik powinien mieć również odpowiednie umiejętności związane z motywowaniem innych osób do pracy. Dzięki temu na pewno praca jego zespołu będzie przebiegała w pełni skuteczny sposób oraz będzie bardzo efektywna. Dobry kierownik powinien pozytywnie motywować wszystkich swoich pracowników, ponieważ tego rodzaju motywacja zazwyczaj sprawdza się najlepiej w wielu przypadkach. Niestety mobbing w pracy oraz inne nieprzyjemne działania nie są dobrym sposobem na motywowanie żadnych pracowników.

Sprawdź również: Kim jest dyrektor marketingu i jakie są jego obowiązki?

Empatia

Wśród najważniejszych cech każdego kierownika z całą pewnością można również wymienić empatię, która jest bardzo istotna. To właśnie dzięki empatii możliwe jest rozumienie potrzeb swoich pracowników oraz wychodzenie im na przeciw. Ma to szczególne zastosowanie w przypadku, gdy pracownicy zwracają się z pewnymi problemami do swojego kierownika. W dużej mierze to właśnie od niego zależny jest sposób rozwiązywania problemów w danym przedsiębiorstwie, dlatego warto zwrócić na ten aspekt swoją szczególną uwagę. Każdy dobry kierownik powinien również posiadać umiejętność łagodzenia konfliktów, które istnieją w jego zespole.

cechy dobrego kierownika

Gdzie znaleźć pracę jako kierownik?

Już wiesz, jakie cechy powinien posiadać bardzo dobry kierownik. Jeżeli widzisz te aspekty u samego siebie, to z pewnością możesz kandydować na to stanowisko. Zapewne zastanawiasz się, gdzie można znaleźć pracę jako kierownik. To bardzo proste. Stanowisko kierownicze znajdziesz praktycznie wszędzie. Kierownik to osoba zarządzająca danym przedsiębiorstwem bądź jego częścią wraz z pracownikami. Dlatego też tam, gdzie będzie duża liczba osób pracujących – tam również będzie kierownik. Pracy na tym stanowisku znaleźć możesz między innymi w:

 • gastronomii
 • różnego rodzaju przemyśle – zbrojeniowym, metalurgicznym, elektromaszynowym i tym podobne
 • budownictwo – przede wszystkim jako kierownik budowy
 • usługi oraz obsługa klienta
 • farmacja i medycyna
 • działy finansowe, kadry, księgowość

Te i wiele innych miejsc pracy poszukują osób na stanowisko kierownicze. Jednakże warto wiedzieć, że to nie tylko tytuł. Bycie kierownikiem to szereg zadań. Jesteśmy odpowiedzialni za swoich pracowników.

Zadaniem kierownika jest między innymi:

 • planowanie działań zespołu,
 • kontrola dokumentów,
 • koordynowanie i rozdzielanie zadań pomiędzy pracownikami,
 • podnoszenie wyników zespołu,
 • działanie na rzecz zwiększenia wydajności pracowników

Oczywiście w zależności od branży w której pracujemy – te zadania mogą się diametralnie różnić. Jednakże podane wyżej zajęcia są standardowe i powinny określać większość stanowisk kierowniczych. Jeżeli interesuje cię zarządzanie i koordynowanie zespołem, to jest to zdecydowanie praca dla ciebie.

Zobacz także: Biznesowe funkcje stron internetowych

Cechy dobrego kierownika – podsumowanie

Bycie kierownikiem to wymarzone miejsce pracy dla osób rozpoczynających swoją karierę zawodową. Jednakże należy wiedzieć, że nie każdy może być na tym stanowisku. Aby dobrze sprawdzić się jako kierownik należy przede wszystkim posiadać określone cechy charakteru. Są to między innymi: samodzielność, asertywność, motywacja i empatia. Bez nich nie jesteśmy w stanie sprawdzić się na stanowisku kierowniczym. Cechy dobrego kierownika są unikalne i rzadko widziane wspólnie, dlatego też na to stanowisko nadaje się niewielka część społeczeństwa. Jeżeli jednak widzisz takie elementy w swoim charakterze bądź twoje otoczenie widzi je w tobie, to warto zastanowić się nad taką karierą zawodową. Osoby na stanowisku kierowniczym mogą zarabiać bardzo dużo, dlatego też praca jest opłacalna. Spróbuj swoich sił i złóż swoją kandydaturę już teraz!