mcps-efs.pl

mcps-efs.pl – biznes, finanse

Nowy Polski Ład
Finanse

Nowy Polski Ład a rozliczenie PIT 2022

Polski Ład nieco się zmienił w ciągu kilku miesięcy. Jak teraz będzie wyglądało rozliczenie PIT za 2022 w 2023 roku? Jaka jest kwota wolna od podatku? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

  1. Polski Ład – jakie są zasady opłacania podatku PIT?
  2. Jaka jest aktualna kwota wolna od podatku za 2022 rok?

Jaka jest kwota wolna od podatku? Ile możemy zarobić, bez konieczności płacenia podatku? Jakie są właściwie zasady rozliczania deklaracji rocznej PIT? Jak najszybciej i najłatwiej rozliczyć swój PIT? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury niniejszego wpisu.

Polski Ład – jakie są zasady opłacania podatku PIT?

W trakcie 2022 roku zmieniły się kilkukrotnie zasady opłacania podatku PIT. Aktualnie Polski Ład wyróżnia trzy zasady. Obowiązuje ta, która jest najbardziej opłacalna lub którą wybrał podatnik. Pierwsza zasada to podstawowe rozwiązanie. Według prawa, które obowiązuje od 1 lipca 2022 roku, wszystkie zaliczki na podatek, które zostały pobrane jeszcze przed 1 lipca, będą uważane za wyższe od tych, które będą pobierane po 1 lipca. Dzięki temu pod koniec roku podatnik będzie mógł otrzymać zwrot z nadpłaconego podatku. Druga zasada informuje o tym, że w pewnych sytuacjach podatnik będzie mógł skorzystać ze wcześniejszej zasady opodatkowania. Trzecia zasada natomiast pozwala rozliczać się według nowych reguł, które zostały ustalone 1 lipca 2022. Jednakże podatnik oblicza podatek hipoteczny obowiązujący jeszcze przed tą datą. Ponadto, jeśli okaże się, że wszystkie wcześniejsze reguły były dla podatnika korzystniejsze, może otrzymać z urzędu zwrot.

W 2022 roku zmieniły się także limity związane z kosztami autorskimi. Bez problemu będzie można je wykorzystać przy dwukrotnie wyższych kwotach przychodów. W dalszym ciągu rodziny z wieloma dziećmi mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego. Dotyczy to tych przychodów, które rocznie wynoszą 85 528 zł. Dodatkowo każdy z rodziców może skorzystać również z kwoty wolnej od podatku, która w 2022 roku wynosi 30 tysięcy rocznie.

Interesuje Cię szybkie i proste złożenie oraz rozliczenie deklaracji PIT? Polecamy składać deklarację PIT online, przez odpowiednią stronę. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, a w przypadku problemów z wypełnieniem konkretnych pól czy informacji, będziesz mógł skorzystać z równie szybkiej pomocy. Ponadto, dzięki możliwości złożenia PIT przez Internet, nie musisz w ogóle wychodzić z domu. Wystarczy mieć urządzenie – laptopa, komputer, tablet czy smartfon oraz łącze Internetowe. To wygodna i prosta opcja składania i rozliczania deklaracji PIT.

Pamiętaj o tym, że deklarację PIT za 2022 rok należy złożyć do 2 maja 2023 roku. Dotyczy to zarówno PIT-28, jak i PIT-37, PIT-36, PIT-39, PIT-36L oraz PIT-38. Jeśli zależy Ci na szybkim zwrocie, nie czekaj i złóż swoją deklarację przez Internet jak najszybciej.

Jaka jest aktualna kwota wolna od podatku za 2022 rok?

Jaka jest aktualna kwota wolna od podatku za 2022 rok? Jeśli rocznie zarabiasz maksymalnie 30 tysięcy złotych i jesteś opodatkowany skalą podatkową, nie zapłacisz podatku. Jest jednak możliwość, że będziesz musiał zapłacić składkę na zdrowotne ubezpieczenie. Natomiast w sytuacji, gdy Twój roczny dochód wynosi 120 tysięcy złotych, obowiązuje Cię podatek 17%. Od tego odejmuje się kwotę, która zmniejsza podatek, a mianowicie 5100 zł.

Zarabiasz więcej niż 120 tysięcy złotych? W takiej sytuacji podatek będzie wynosić 15 300 zł, do czego dolicza się 32% z nadwyżki. Oczywiście wspomniana kwota 120 tysięcy złotych jest kwotą dochodu. A zatem jest to już ta kwota, która została pomniejszona o koszty podatkowe, składki na ubezpieczenie społeczne oraz ulgi podatkowe.

Zarówno osoby rozliczające się na zasadach ogólnych, jak i te, które korzystają z ryczałtu, mają wiele wątpliwości względem polskiego ładu i zmianach w ustawach podatkowych. Podatkowa rewolucja wprowadziła mocno namieszała, a zamiast płacić niższe podatki i korzystać z ulg dla klasy średniej pojawiły się problemy z liczeniem składki zdrowotnej, prowadzeniem przychodów ewidencjonowanych i innych rzeczach w ramach polskiego ładu. Nic więc dziwnego, że ministerstwo finansów wprowadziło kolejne zmiany w podatku dochodowym, które dotkną przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych.

Artykuł sponsorowany