mcps-efs.pl

mcps-efs.pl – biznes, finanse

ranking kart kredytowych
Finanse

Ranking kart kredytowych: jak wybrać najlepszą kartę kredytową dla siebie?

Za pomocą karty kredytowej można otrzymać natychmiastowy dostęp do dodatkowych pieniędzy. To możliwe także wtedy, gdy na koncie bankowym nie ma wystarczającej sumy na pokrycie wybranego wydatku. Taki błyskawiczny kredyt ma obecnie w ofercie wiele banków. Jak wybrać najlepszą kartę kredytową?

Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa jest środkiem płatniczym, z którego można korzystać aż do limitu kredytowego wyznaczonego przez bank. Aby otrzymać taką szybką pożyczkę, wystarczy tylko użyć karty, na przykład zapłacić nią za zakupy w sklepie.

Podobnie jak inne kredyty, także karta kredytowa jest oprocentowana, jednak w jej przypadku można korzystać z tzw. okresu bezodsetkowego. Gdy zadłużenie na karcie będzie spłacone w tym okresie, bank nie nalicza odsetek. Nie oznacza to jednak, że karta kredytowa jest całkowicie darmowa. Także ten środek płatniczy związany jest z określonymi wydatkami.

Warto też pamiętać o tym, że do otrzymania karty kredytowej konieczne jest posiadanie zdolności kredytowej, tak jak w przypadku zwykłej pożyczki lub kredytu.

Najlepsza karta kredytowa – kryteria wyboru

Aby wybrać najlepszą kartę kredytową, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kryteriów. Warto dokładnie zapoznać się z kosztami związanymi z jej użytkowaniem, a także terminem korzystania z niej bez odsetek.

Najważniejsze kryteria przy wyborze karty kredytowej:
– Limit kredytowy – wysokość kredytu na karcie, jest on powiązany ze zdolnością kredytową klienta, czyli głównie z jego dochodami.
– Okres bezodsetkowy – czas, w którym z limitu kredytowego na karcie można korzystać bezpłatnie. Zazwyczaj wynosi on około 54 dni. Warto sprawdzić, jakich transakcji dotyczy: bezgotówkowych, gotówkowych.
– Oprocentowanie karty kredytowej – im niższe, tym tańsze będzie korzystanie z limitu kredytowego po okresie bezodsetkowym. Zazwyczaj to około 7,2%, ale może się zmieniać zależnie od stóp procentowych.
– Opłata za wydanie karty kredytowej – wiele banków oferuje wydanie karty za 0 zł, ale niektóre pobierają za nią opłaty.
– Opłata za posiadanie karty kredytowej – pobierana zwykle co roku, średnio wynosi od 50 zł do nawet 150 zł.
– Prowizja za wypłaty z bankomatów – za wypłatę gotówki kartą kredytową często trzeba zapłacić nawet około 5% wartości operacji, więc warto sprawdzić ten parametr.
– Dodatkowe usługi, na przykład programy zniżkowe, wakacje kredytowe – zależnie od wybranej oferty.

W wyszukaniu najlepszych kart kredytowych bardzo pomocne są informacje dostępne w internecie – dużym wsparciem może być ranking kart kredytowych online, który porównuje ze sobą oferty różnych banków.