mcps-efs.pl

mcps-efs.pl – biznes, finanse

jak szukać pracy
Praca

Jak szukać pracy w różnych sytuacjach?

Każdy przynajmniej raz w swoim dorosłym życiu staje przed koniecznością znalezienia zatrudnienia – tego pierwszego lub kolejnego. Jeśli ktoś pracował ponad 10 lat w jednym miejscu, może się czuć w takiej sytuacji trochę zagubiony, bo przez dekadę rynek pracy zawsze się zmieni. Jednak nie zmieniają się pewne sposoby, które pomogą mieć dostęp do wielu ofert, a tym samym zwiększają szansę na szybkie znalezienie zatrudnienia.

Zacznij od rodziny i znajomych

To, że trzeba szukać nowego miejsca pracy, nie jest powodem do wstydu. Każdy zna to z własnego doświadczenia. Dlatego jedną z pierwszych odpowiedzi na pytanie: jak szukać pracy, jest: przygotuj aktualne CV i zacznij od swojego najbliższego otoczenia. A chodzi o rodzinę i znajomych. Oczywiście nie oznacza to, że dostanie się etat z dnia na dzień, ale krewni i znajomi tez mają znajomych i rodziny. Rozesłane wici na pewno zwiększą szansę na wiadomość o wakacie.

Urząd Pracy oraz biura pośrednictwa

Pewna grupa ludzi uważa Urzędy Pracy jako przeżytek, który jedyne, co daje na pewno osobom bezrobotnym, to ubezpieczenie zdrowotne. Trzeba sobie powiedzieć: to i tak sporo, bo – niestety – każdego może dopaść chwilowe załamanie stanu zdrowia. Jednak w Urzędzie Pracy można też skorzystać z pomocy doradcy zawodowego oraz z ofert zagranicznych. Są one na pewno bardziej wiarygodne tutaj, niż na mało znanym portalu z ogłoszeniami.

Swoją rację bytu mają też różne biura pośrednictwa pracy, które pomagają pracodawcom i pracownikom wzajemnie do siebie dotrzeć – także w pracy zagranicznej.

Internet

Internet to dzisiaj jedno z pierwszych źródeł ofert, po które sięgają osoby, które muszą znaleźć nową pracę. Trzeba tu jednak zachować zdrowy rozsądek – zwłaszcza, jeśli chodzi o ogłoszenia, z których nie wynika:
– kto dokładnie szuka pracowników,
– na czym polega praca,
– na jaką umowę pracodawca zatrudnia.
Jeszcze większa czujność powinny spowodować ogłoszenia równie enigmatyczne, co zapewniające nawet kilkaset lub nawet więcej złotych na tydzień przy minimum zaangażowania.

Z biegiem czasu jednak, każdy poszukujący pracy będzie zdobywał intuicję i na tym gruncie.

Warto też mieć konta na profesjonalnych serwisach społecznościowych, nastawionych na kontakt między pracodawcami, a pracownikami i kandydatami do pracy. Tutaj także często pojawiają się różne oferty, o czym serwisy informują mailowo.

Przeglądanie sieci poddaje także różne pomysły na to, jak szukać pracy? Pewna grupa decyduje się nawet spróbować swoich sił w samozatrudnieniu, czyli zakładając firmę.