mcps-efs.pl

mcps-efs.pl – biznes, finanse

ryzyko inwestycyjne
Finanse

Czym jest ryzyko inwestycyjne?

Większość osób, które oszczędzają, myśli o tym jak pomnożyć posiadane pieniądze. Inwestycja jest jedynym możliwym sposobem na to, aby sprawić, że oszczędności się podwoją lub nawet potroją w czasie. Jednakże każda decyzja o inwestycji powinna być poprzedzona długim namysłem, ponieważ związana jest z ryzykiem.

Co to jest ryzyko inwestycyjne?

Ryzyko inwestycyjne to nic innego jak niepewność, która pojawia się przy każdej inwestycji. Wynika z tego, że nigdy nie wiadomo czy zakładany dochód z inwestycji dorówna temu rzeczywistemu. Jak bowiem łatwo się domyślić, rynek podlega nieustannym zmianom i na wiele czynników nie ma się dużego wpływu, ani też nie da się ich precyzyjnie przewidzieć.
Większość osób z ostrożnością podchodzi do inwestowania właśnie z powodu ryzyka. Zamiast jednak ktoś odrzuci ten pomysł na bok, warto jest dowiedzieć się więcej na temat tego jak ryzykowne są poszczególne inwestycje. Stopy zwrotu są zazwyczaj wyznacznikiem tego, czy ryzyko przy danej inwestycji jest duże czy też nie. Im częściej zmienia się stopa zwrotu, tym wyższe ryzyko inwestycyjne. Zatem inwestowanie w branże, które podlegają dynamicznym zmianom, zawsze jest obarczone największą niepewnością. Jednakże paradoksalnie, zmiany te często są też źródłem największych zysków. Zatem trudno jest stwierdzić, że duże ryzyko inwestycyjne niesie ze sobą same wady.

Czy ryzyka inwestycyjnego da się uniknąć?

Ryzyko inwestycyjne dotyczy wszystkich podejmowanych inwestycji, bez względu na ich rodzaj. Nawet najbardziej pewne sposoby na inwestowanie związane są z ryzykiem, choć często da się je znacząco obniżyć. Warto jednak zauważyć, że zazwyczaj im mniejsze ryzyko, tym mniejsze zyski. Dlatego też przy decyzji o tym, aby inwestować, należy zrobić bilans między zyskami jakie pragnie się osiągnąć, a ryzykiem z jakim się one wiążą.
Z praktycznie zerowym ryzykiem strat związane są lokaty bankowe, które są popularne właśnie z powodu tego, że oferują bezpieczny zysk. Zysk ten jest jednak bardzo mały, dlatego też nie jest to opcja dla osób, którym zależy na dużych zwrotach z inwestycji. Bezpieczne są także obligacje skarbowe, które jednak wymagają dosyć znaczących wkładów, aby były opłacalne. Zdecydowanie bardziej ryzykowne są już inwestycje w akcje, dlatego wymagają one lepszego przestudiowania danego rynku. Jednakże ryzyko inwestycyjne jest zazwyczaj dosyć trudne do ocenienia. Tak naprawdę każdy musi samodzielnie stwierdzić, jak dużo ryzyka może zaakceptować na swojej drodze w kierunku dużego zysku.