mcps-efs.pl

mcps-efs.pl – biznes, finanse

profil zaufany co daje
Biznes

Wygoda korzystanie z Profilu Zaufanego

Profil zaufany jest znany już od wielu lat, ale jeszcze nigdy nie był tak potrzebny jak obecnie. Wybuch pandemii koronawirusa przyczynił się do tego, że wiele spraw można załatwić bez wychodzenia z domu i właśnie dzięki profilowi zaufanemu nie trzeba już stać w kolejce do okienka w urzędzie czy banku. Zdecydowanie jest to narzędzie, które w znaczący sposób ułatwia życie wielu ludziom.

Co to jest profil zaufany?

Żyjemy w czasach, w których niemal wszystko jest cyfrowe. Jednak, żeby załatwić każdą sprawę urzędową, trzeba jakoś udowodnić, że „ja to ja”. Jedną z możliwości, jaką oferuje profil zaufany, jest potwierdzanie tożsamości w internecie. Dzięki temu, bez wychodzenia z domu można wysyłać dokumenty i składać wnioski, np. o przyznanie becikowego lub 500 plus. Ogromną zaletą posiadania profilu zaufanego jest dostęp do urzędów 24 godziny na dobę, a nie tylko w wyznaczonych godzinach pracy. Oznacza to, że można, np. zgłosi urodzenie dziecka całkowicie online, nawet w niedzielę. Profil zaufany co daje jest dużym ułatwieniem, dlatego coraz więcej ludzi chętnie z niego korzysta.

Zakładanie profilu zaufanego

Założenie profilu zaufanego jest dziecinnie proste. Wystarczy posiadać dostęp do bankowości elektronicznej. Na początku istnienie profilu zaufanego, trzeba było złożyć wniosek osobiście w urzędzie, w celu potwierdzenia. Efekt był taki, że niewiele osób decydowało się na założenie profilu. Natomiast po wprowadzeniu zmian, zainteresowanie znacząco wzrosło, w efekcie czego dzisiaj jest już ponad 5 milionów zarejestrowanych profili.

Co daje posiadanie profilu zaufanego

Odpowiedź na to pytanie może być najprostsza z możliwych – same korzyści! Jak już zostało wspomniane wyżej, dzięki profilowi zaufanemu można złożyć wniosek o przyznanie becikowego i świadczenia 500 plus, ale to nie jedyne możliwości. Profil zaufany pozwala uzyskać odpisy aktów: urodzenia, małżeństwa czy zgony, zgłosić urodzenie dziecka, wystąpić o wydanie prawa jazdy, założyć lub zawiesić działalność gospodarczą, sprawdzić ilość punktów karnych, zgłosić spadek lub darowiznę, a nawet uzyskać pozwolenie na wycinkę drzewa, sprawdzić historię leczenia, rozliczyć się z podatku.

Posiadanie profilu zaufanego otwiera przed posiadaczem wiele drzwi, ale bez wychodzenia z domu. Serwisy, do których uzyskuje się dostep to:
– Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP),
– Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS),
– Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG),
– serwis informacyjny o usługach publicznych (obywatel.gov.pl),
– serwis informacyjny dla przedsiębiorców (biznes.gov.pl),
– Krajowy Rejestr Karny,
– Emp@tia,
– Krajowa Informacja Podatkowa.