mcps-efs.pl

mcps-efs.pl – biznes, finanse

wady i zalety spółek
Biznes

Jakie są wady i zalety spółek z ograniczoną odpowiedzialnością?

Jedną z najbardziej popularnych form prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (w skrócie spółka z o.o.). Dlaczego jest tak często wybierana? Czym się charakteryzuje? Jakie są wady i zalety spółek? Właśnie na te pytania znajdziecie odpowiedzi w niniejszym tekście.

Spółka z. o. o. – założenie i cechy charakterystyczne

Różni się ona od innych form prowadzenia firmy tym (np. spółki cywilnej), że posiada jednocześnie kapitał oraz osobowość prawną. Dlatego może w sposób samodzielny występować w różnych relacjach handlowych.

Spółkę taką może powołać do życia nawet jedna osoba. Wystarczy, że zawrze odpowiednią umowę w postaci aktu notarialnego. Oczywiście to nie wszystko. Następnym krokiem będzie zarejestrowanie spółki oraz wniesienie kapitału w minimalnej wysokości 5000 zł. Jej główna cecha wynika z samej nazwy, a więc jest nią ograniczona odpowiedzialność wspólników.

Zalety spółek z ograniczoną odpowiedzialnością

Warto znać wady i zalety spółek. Te najważniejsze, które pozwolą na podjęcie ostatecznej decyzji, co do założenia takiego typu działalności gospodarczej. Zacznijmy od plusów. Pierwszym jest oczywiście to, że wspólnicy nie odpowiadają za wszelkie zobowiązania, a więc nie żadne sposób nie ryzykują swoim majątkiem.

Kolejne zaleta to elastyczna forma prawna oraz sam wspomniany kapitał zakładowy. Jest on niski w porównaniu z innymi spółkami, w których tak zwany próg wejścia musi wynosić aż 100 00 złotych! To nie koniec plusów. Są jeszcze inne. Mowa także o uproszczonej procedurze tworzenia takiej spółki z. o. o. za pomocą odpowiedniego systemu o nazwie S-24.

Widoczne wady

Poza wymienionymi wyżej plusami, są także minusy. Chodzi np. o podwójne opodatkowanie zysku oraz obowiązek prowadzenia skomplikowanej i pełnej księgowości (choć z drugiej strony pomaga to w lepszej kontroli nad finansami). Wśród wad pojawia się także konieczność corocznego składania sprawozdań finansowych do sądu rejestrowego i Urzędu Skarbowego. Potrzebna tutaj będzie także opinia biegłego rewidenta.

Na koniec należy jeszcze wspomnieć o tym, że tradycyjne zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest gorszym rozwiązaniem od takiej możliwości w Internecie. Dlaczego? Po pierwsze jest to bardziej żmudna czynność, a po drugie dzieli się na kilka etapów.

Po zawarciu umowy i pokryciu kapitału, trzeba jeszcze ustanowić organy spółki, zarejestrować ją w instytucji o nazwie: Krajowy Rejestr Sądowy oraz dopełnić innych formalności. Związane są one chociażby z otwarciem rachunku bankowego czy dokonaniem odpowiedniego zgłoszenia w Urzędzie Skarbowym.