mcps-efs.pl

mcps-efs.pl – biznes, finanse

marketing doświadczeń
E-commerce

Na czym polega marketing doświadczeń?

Pracując w marketingu z pewnością zdajesz sobie sprawę, ile istnieje różnych sposobów na dotarcie do klienta. Strategie marketingowe rozwijają się, a także są tworzone nowe sposoby, dzięki którym w nowoczesny sposób możemy rozwijać naszą firmę. Marketing doświadczeń jest rodzajem strategii marketingowej opartej na mocnej więzi z konsumentami. Jego głównym celem jest takie wkomponowanie danej rzeczy w życie konsumenta, żeby ten mógł racjonalnie zadecydować o zakupie towaru. Już dziś dowiedz się więcej – na czym polega marketing doświadczeń.

Sprawdź także: Jakie są podstawowe rodzaje podatków pośrednich i bezpośrednich?

Główne założenia marketingu doświadczeń

W marketingu doświadczeń najważniejsze jest długofalowe budowanie relacji z klientami. Bez tego nie jesteśmy w stanie zbudować silnej marki, która będzie funkcjonowała przez długie lata. Głównym założeniem tego typu marketingu jest postrzeganie konsumentów jako jednostek zdolnych do samostanowienia oraz podejmowania decyzji. Klienci nabywają nie produkty, ale doznania oraz doświadczenia, które towarzyszą przy okazji zakupu.

Przedsiębiorcy powinni brać pod uwagę przede wszystkim uczucia konsumentów. Dlatego najważniejsze jest tło produktu oraz korzyści jakie otrzyma konsument po zakupie danej rzeczy. Przykładowo może to być zwiększenie statusu społecznego oraz satysfakcja połączona z dumą. Ważnym pojęciem w marketingu doświadczeń jest touchpoint, określany również jako punkt styczności. Jest to celowy oraz przypadkowy moment kontaktu z klientem. Jest to najlepszy czas, żeby stworzyć angażujące oraz niezapomniane doznania. Warto pamiętać, że ilość punktów styczności zależy przede wszystkim od produktu oraz natury marki. Szczególnie ważny jest swobodny przepływ informacji między firmą a konsumentem. Klasyczne formy reklamowe takie jak plakaty oraz billboardy w marketingu doświadczeń są zmarginalizowane. Głównym celem powinno być nawiązanie przyjacielskich relacji, w których najważniejsze jest porozumienie, a nie sprzedaż.

marketing doświadczeń

Nawiązanie długofalowej relacji

Jeżeli klient poczuje więź emocjonalną z firmą oznacza to, że marketing spełnił swoje zadanie. Zakup produktu nie jest w takiej sytuacji najważniejszy. Cele są długofalowe i polegają na uzyskaniu zaufania oraz wsparcia od konsumentów. Standardowe techniki reklamowe nie są wystarczające, ponieważ są skupione na komunikacji inwazyjnej, w której stosowana jest perswazja. Takie działanie niestety może odstraszyć potencjalnych klientów oraz partnerów. Żeby osiągnąć długofalowy efekt należy skorzystać z innych rozwiązań. Obecnie funkcjonuje bardzo dużo firm, a konsument z reguły nie chce korzystać z przeciętnych marek. Szczególnie ważna jest możliwość utożsamiania się z danym produktem. Jeżeli z danym towarem kojarzą się pozytywne doznania oraz rozwój osobisty to istnieje znacznie większa szansa, że klient dokona zakupu. Warto również wiedzieć w jaki sposób podejmowane są decyzje zakupowe. Jednak konsumenci coraz częściej wybierają produkty, z którymi związane są pozytywne doświadczenia. Dzięki niektórym produktom ludzie mogą czuć się przynależni do określonej grupy społecznej.

Zobacz również: Telemarketing – szansa na dobrą pracę

Czy marketing doświadczeń ma sens?

Wiele firm oraz przedsiębiorstw rezygnuje z działań marketingowych bądź ograniczają je do minimum. Często pojawia się błędne myślenie, że marketing jest bez sensu – a to całkowita nieprawda. Dzięki tego typu działaniom możemy naprawdę szybkim czasie podnieść popularność oraz sprzedaż w naszej firmie. Marketing jest bardzo niedocenianą branżą. Działań może być naprawdę wiele, wszystko zależy tylko i wyłącznie od naszych funduszy i celu, jaki chcemy osiągnąć.

Jednym ze sposobów jest wspomniany marketing doświadczeń. Polega on przede wszystkim na długotrwałych działaniach, ale również na relacji z klientem. Warto zaznaczyć, że w marketingu każda relacja z klientem jest istotna i powinna być rozpatrywana indywidualnie. Tylko w taki sposób strategia marketingu doświadczeń, jak i wiele innych będzie miało sens. Na podstawie tych działań powstało wiele książek, e-booków, filmów instruktażowych, kursów czy podcastów. Gdyby nie było zapotrzebowania w tym zakresie – te wszystkie produkcje nie powstałyby. Dlatego też warto zwrócić szczególną uwagę na marketing. Wybierz pomoc profesjonalistów, aby w szybki i łatwy sposób osiągnąć zamierzony sukces.

Na czym polega marketing doświadczeń – podsumowanie

Podsumowując, marketing jest bardzo istotną kwestią w każdym przedsiębiorstwie – niezależnie od branży, którą się zajmujemy. Jest wiele rodzajów strategii marketingowych, które warto wdrożyć. Jedną z nich jest marketing doświadczeń – który w szczególny sposób polecany jest przez specjalistów w tej dziedzinie. Jeśli nie masz w swoim zespole osoby odpowiedzialnej za tą część działań, to warto zwrócić uwagę na firmy zewnętrzne, które oferują pomoc w marketingu. Wykorzystanie specjalistów do tego zadania pozwoli wykorzystać nasze możliwości bardzo efektywnie. Teraz już wiesz na czym polega marketing doświadczeń i dlaczego warto go stosować – niezależnie od branży, w której działamy. Warto wdrożyć te działania już dziś!