mcps-efs.pl

mcps-efs.pl – biznes, finanse

podatki pośrednie i bezpośrednie
Finanse

Jakie są podstawowe rodzaje podatków pośrednich i bezpośrednich?

W Polsce każdy pełnoletni obywatel, w szczególności ten który pracuje musi odprowadzać podatki. Bez nich kraj nie jest w stanie funkcjonować. Wśród różnych rodzajów podatków można przede wszystkim wymienić podatki pośrednie oraz podatki bezpośrednie. Z całą pewnością można stwierdzić, że mają one dość zróżnicowaną specyfikę, dlatego warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej. Podatki pośrednie i bezpośrednie są kluczowym elementem gospodarki. Sprawdź jakie są rodzaje podatków w Polsce.

Po co są podatki? Jakie są podstawowe rodzaje podatków?

Zapewne każdy z nas musiał kiedyś zapłacić podatek. Czym one tak naprawdę są? Podatek to obowiązkowe świadczenie pieniężne. Każdy z nich pobierany jest w zupełnie inny sposób. Niektóre odbierane są bezpośrednio. Natomiast większość podatków, które dotyczą firm muszą być uregulowane przez właścicieli. Dlatego też zakładając firmę należy o tym pamiętać – w innym wypadku mogą grozić nam kary finansowe. W przypadku tej pierwszej sytuacji podatki pobierane są na przykład z naszej pensji – w formie składki. Następnie w każdym roku uzupełniamy roczne zeznanie podatkowe – często zdarza się, że dzięki temu otrzymujemy zwrot nadpłaconego podatku.

Podatek VAT

Wśród podatków pośrednich można przede wszystkim wymienić podatek VAT, który z całą pewnością jest jednym z najczęściej występujących w Polsce rodzajów podatków. Podatek VAT jest to podatek od wartości dodanej. Podatek tego rodzaju obciąża ostatecznego nabywcę wszelkiego rodzaju produktów lub usług i zawarty jest w cenie ich zakupu. Oprócz tego warto również pamiętać, że podatek ten jest nakładany na każdą transakcję sprzedaży, dlatego na co dzień każdy obywatel pośrednio wpłaca ten podatek do budżetu państwa. Warto w szczególny sposób pamiętać o zastosowaniu podatków pośrednich. 

Ciekawostką jest fakt, że w Stanach Zjednoczonych również występuje podatek naliczany na produkty między innymi spożywcze. Jednakże warto wiedzieć, że nie jest on uwzględniany w cenie – jak to ma miejsce w Polsce. O wysokości kwoty dodatkowego podatku informuje nas kasjer podczas płatności. Jeżeli nie będziemy mieć takiej świadomości, to wysokość ceny ostatecznej może nas niemile zaskoczyć.

Zobacz również: https://www.szkola-ryzyka.pl/podatek-od-zyskow-kapitalowych-od-podstaw/

Podatek akcyzowy – rodzaje podatków

Kolejnym podatkiem, który jest pośredni bez wątpienia jest akcyza. Podatek akcyzowy nakładany jest jedynie na niektóre produkty konsumpcyjne, a inne są od niego wolne. Wśród tego rodzaju wyrobów można przede wszystkim wymienić wszelkiego rodzaju alkohole oraz papierosy, a także inne wyroby tytoniowe. Podatek akcyzowy ma również specjalne zastosowanie w przypadku takich elementów, jak produkty energetyczne oraz energia elektryczna. W obecnych czasach podatek akcyzowy stanowi spory wpływ do budżetu państwa. Podatek akcyzowy muszą płacić wszyscy, którzy chcą prowadzić działalność powiązaną z alkoholem.

rodzaje podatków

Podatek PIT

Wśród podatków bezpośrednich również można wymienić dość wiele ich rodzajów. Najbardziej znanym podatkiem bezpośrednim z całą pewnością będzie podatek PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych. Tego rodzaju podatki wpłacamy bezpośrednio do Urzędu Skarbowego. Dlatego właśnie nazywają się podatkami bezpośrednimi. Podatek dochodowy od osób fizycznych przede wszystkim uwzględnia wszystkie dochody, które są uzyskiwane przez osoby fizyczne. Co roku każdy obywatel powinien rozliczyć swój podatek na specjalnie do tego celu przeznaczonym druku. Najpopularniejszym z nich jest druk pit-37 – składany przez pracowników, emerytów, rencistów, którzy jako jedyny dochód posiadają wypłatę pracowniczą.

Podatek CIT

Kolejnym podatkiem bezpośrednim bez wątpienia jest podatek CIT, czyli podatek dochodowy od osób prawnych. Tego rodzaju podatek płacą przedsiębiorstwa o różnej wielkości, a nie przez osoby fizyczne. Podatek tego rodzaju obciąża dochody osób prawnych, a więc w szczególności spółek. Podstawowa stawka podatku od osób prawnych obecnie wynosi w Polsce dziewiętnaście procent. Jednak stawka możemy również obniżyć, w przypadku wybranych podatników. Warto o tym pamiętać podczas zakładania działalności gospodarczej.

Sprawdź także: Jakie są cechy dobrego kierownika?

Podstawowe rodzaje podatków pośrednich i bezpośrednich – podsumowanie

Podsumowując, podatki w każdym kraju są istotne, gdyż tak naprawdę na ich podstawie działa i funkcjonuje państwo. Bez nich każdy kraj upadłby. W Polsce mamy kilka rodzajów podatków. Najpopularniejszym jest Podatek Vat. Tak naprawdę opłacamy go codziennie będąc w sklepie czy też korzystając z różnego rodzaju usług. Kolejnym jest podatek pit, który pobierany jest z naszego miesięcznego wynagrodzenia. W przypadku firm – jest ich o wiele więcej. Odprowadzanie podatków jest ważnym punktem i tak naprawdę naszym obowiązkiem. Warto jest jednak znać swoje prawa. Wypełniając co roku zeznanie podatkowe możemy skorzystać z ulg. Jest to między innymi ulga na dziecko, internet czy termomodernizację. Dzięki takim rozwiązaniom możemy odzyskać część pieniędzy z podatku, który zabrano nam na przykład z pensji pracowniczej. Dlatego też należy znać wszystkie możliwości i prawa.