mcps-efs.pl

mcps-efs.pl – biznes, finanse

zwolnienie pracownika
E-commerce

Jakie są formy zwolnienia pracownika?

Z całą pewnością można stwierdzić, że zwolnienie pracownika nie jest przyjemnym działaniem. Jednak czasem zdarza się tak, że jest ono konieczne do przeprowadzenia. Wiele osób zastanawia się w tym przypadku, jakie są formy zwolnienia pracownika. Warto się tego dowiedzieć.

Porozumienie stron

Zwolnienie pracownika może przebiegać na bardzo zróżnicowane sposoby. Wśród nich wymienia się na przykład rozwiązanie umowy o pracę na zasadach porozumienia stron. Z całą pewnością jest to bardzo korzystne rozwiązanie zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Dzięki porozumieniu stron można zakończyć praktycznie każdą umowę o pracę i nie ma w tym przypadku większego znaczenia, która ze stron wystąpi z taką propozycją jako pierwsza. Rozwiązanie umowy następuje zgodnie z porozumieniem obu stron, w którym mogą one ustalić między innymi taki aspekt, jak data rozwiązania tego rodzaju umowy. Warto na to zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru najlepszej metody zwolnienia.

Wypowiedzenie

Umowa o pracę zawarta pomiędzy pracodawcą, a pracownikiem może również zostać rozwiązania za wypowiedzeniem. Z takiego rozwiązania może skorzystać zarówno pracownik, jak i pracodawca. Istnieje dość duża dowolność w tym przypadku. Jednak warto pamiętać o tym, że jeśli rozwiązuje się daną umowę o pracę za wypowiedzeniem to powinno zastosować się do określonych w umowie okresów wypowiedzenia. Mogą one trwać od trzech dni do nawet trzech miesięcy i są w dużej mierze zależne od osiągniętego stażu pracy.

Rozwiązanie bez wypowiedzenia

Kolejną możliwością rozwiązania umowy o pracę jest tak zwane rozwiązanie bez wypowiedzenia. Jednak jego zastosowanie możliwe jest jedynie w ściśle określonych przypadkach, dlatego warto to uwzględnić podczas planowania zwolnienia pracownika. Najczęściej rozwiązanie bez wypowiedzenia następuje na przykład w momencie naruszenia przez pracownika jego standardowych obowiązków zawodowych, a także w przypadku utraty uprawnień, które są niezbędne do wykonywania pracy. Warto pamiętać o możliwości wystąpienia takich sytuacji.

Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy

Zwolnienie pracownika z danego przedsiębiorstwa może również nastąpić na skutek wypowiedzenia warunków pracy lub płacy. Takie działania najczęściej mają miejsce w przypadku zmiany warunków pracy lub zmiany stawki, która oferowana jest za wykonywanie takiej pracy. Jeśli pracownik nie zgadza się z nowymi warunkami pracy to powinien o tym poinformować swojego pracodawcą. Brak informacji uznawany jest zazwyczaj za akceptację nowych warunków, dlatego warto to wziąć pod uwagę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *