mcps-efs.pl

mcps-efs.pl – biznes, finanse

Łączenie kilku zobowiązań finansowych
Finanse

Łączenie kilku zobowiązań finansowych w jedno – czy to dobry pomysł?

Konsolidacja długów może wydawać się ciekawą perspektywą w dążeniu do poprawy płynności finansowej. Czy każdy może pozwolić sobie na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego? Czy w każdej sytuacji będzie to dobre rozwiązanie? O czym pamiętać, przeglądając oferty banków i kiedy takie wyjście okaże się dla nas korzystne?

Konsolidacja – wyjaśniamy pojęcie

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, czym jest konsolidacja długów, warto wyjaśnić pierwszy człon tego pojęcia. Chodzi przede wszystkim o zespolenie kilku przedmiotów w jeden. Można więc przyjąć, że konsolidacja znaczy tyle, co ujednolicenie czy uspójnienie.

W świecie finansów łączy się niekiedy różne instrumenty finansowe w jeden. Ma to swój cel. Przeciętni konsumenci mogą decydować się np. na konsolidację swoich zobowiązań finansowych. A wszystko po to, by ich spłata odbywała się płynniej i wygodniej. Często liczymy, że będzie też taniej, ale czy na pewno?

Na czym polega konsolidacja kredytu

Konsolidacja długów to jeden ze sposobów zapanowania nad domowym budżetem. Pozwala złączyć kilka zobowiązań w jedno. Może sprawdzić się wtedy, gdy spłacamy już kilka kredytów czy pożyczek. Dzięki takiemu połączeniu łatwiej będzie pełnić nam kontrolę nad spłatą zobowiązań.

Wzięcie kredytu konsolidacyjnego może mieć sens także wtedy, gdy mamy już trochę zobowiązań na głowie, jednak potrzebujemy jeszcze trochę gotówki na sfinansowanie jakiegoś własnego celu. Pożyczając wówczas daną sumę, łączymy tę pożyczkę z pozostałymi.

Kredyt konsolidacyjny może nam się jawić jako sposób na poradzenie sobie z ryzykiem zadłużenia. Należy jednak pamiętać, że podjęcie decyzji o wzięciu takiego kredytu należy poprzedzić dokładną analizą bankowej oferty. Wprawdzie rata może być niższa niż suma wszystkich naszych zobowiązań, jednak sam okres spłaty może zostać wydłużony, większe mogą być też koszty okołokredytowe. Warto dokładnie przeanalizować ofertę bankową i policzyć, czy rzeczywiście nam się to opłaca.

Jakie formy może przybrać konsolidacja długów

Może się okazać, że kredyt konsolidacyjny może nam się w naszej konkretnej sytuacji przydać. Zanim zdecydujemy się na wnioskowanie, powinniśmy dokładnie przeanalizować kilka ofert. Ponadto warto sprawdzić, czy zobowiązania, które zamierzamy ze sobą połączyć faktycznie wchodzą w skład konsolidacji kredytów. Należy pamiętać, że zobowiązania, których nie spłacamy regularnie, nie będą przez bank konsolidowane. Podobnie rzecz przedstawia się w przypadku pożyczek pozabankowych i popularnych jeszcze do niedawna chwilówek.

Co właściwie możemy skonsolidować? Bank może pozwolić na konsolidację kredytów hipotecznych i gotówkowych. W wybranych sytuacjach (i w wybranych bankach) możliwa jest także mieszana konsolidacja – czyli połączenie kredytu hipotecznego z gotówkowym. Warto wykazać wtedy posiadanie dużego wkładu własnego na swoim koncie.

Czy konsolidacja długów to skuteczne rozwiązanie

W tym miejscu należy odpowiedzieć na pytanie, do kogo adresowana jest oferta kredytów konsolidacyjnych? Niestety osoby posiadające długi wynikające z nieterminowego regulowania zobowiązań nie będą mogły skorzystać z tej propozycji. Banki podobnie jak przy każdym innym kredycie badają zdolność oraz płynność finansową swoich potencjalnych klientów. Co ważne, kredyt konsolidacyjny nie jest instrumentem służącym do wychodzenia z długów.

Z kredytu konsolidacyjnego mogą skorzystać osoby, które terminowo regulują swoje zobowiązania i posiadają zdolność kredytową. Bank przed udzieleniem takiego kredytu zweryfikuje nas tak samo, jak w przypadku badania zdolności do udzielenia kredytu gotówkowego bądź hipotecznego. Konsolidacja może pomóc w poprawie płynności finansowej osób, które posiadają zdolność kredytową i mają kontrolę nad domowym budżetem. Należy jednak pamiętać, że nie każda oferta kredytu konsolidacyjnego może okazać się opłacalna. Warto przed wypełnieniem wniosku o jego przyznanie zapoznać się ze wszystkimi warunkami i dokładnie obliczyć całkowity koszt kredytu konsolidacyjnego.